Säkerhetstjänster

Säkerhets- & beredskapssamordnare

Distans (Linköping)

Utbilda dig på distans till säkerhets- & beredskapssamordnare.

YH-utbildningen till säkerhets- och beredskapssamordnare ger dig den breda kompetens som krävs för att skydda samhälle, verksamheter och människor. Du lär dig arbeta strategiskt med riskhantering, krisberedskap och säkerhetsledning som är viktiga förmågor i en tid av ökad osäkerhet och komplexa samhällsutmaningar.

Ansökan stängd, se information nedan om kommande utbildningsstarter.

Nyhet!Praktik 14 veckor

Säkerhets- & beredskapssamordnare – sammanfattning

Poäng

330 YH-p (66 veckor, ca 1 år)

Studiefart

Programmet är en heltidsutbildning och du får räkna med att lägga ca 40 timmar/vecka på studier.

Antal platser

35

 

Utbildningsort

Distans med fysiska träffar i Linköping

Kommande utbildningsstart

  • Augusti 2026 – februari 2028 – ansökan öppnar inom kort
  • Augusti 2027 – februari 2029
  • Augusti 2028 – februari 2030

Sista ansökningsdag

14 april 2026

Behörighet

För mer information om behörighet, särskilda förkunskaper och urval, se fliken ”Behörighet” här ovan.

Ansökan & antagning

Här kan du läsa mer om hur du ansöker till våra utbildningar, och vad som händer efter att du tackat ja till en eventuellt erbjuden plats.

Introduktionsdagar

Alla våra YH-program startar med introduktionsdagar med obligatorisk fysisk ID-kontroll på skolan. Detta gäller oavsett vilken studieform du ska läsa. Klicka här för mer information.

HeltidSäkerhetstjänsterDistansLinköping
Kontaktperson: Anneli Polstam

Varför välja YH-programmet Säkerhets- & beredskapssamordnare?

Sveriges säkerhetsläge har förändrats snabbt, och behovet av samordnande kompetens inom säkerhet och beredskap är större än någonsin. Som säkerhets- och beredskapssamordnare blir du den som ser till att organisationer är förberedda på kriser, hot och samhällsstörningar. För företag inom bland annat handel, industri, arrangemangsektor och många finns behovet av denna kompetens. Som säkerhets- och beredskapssamordnare skyddar man inte bara det som är viktig för samhället, utan även det som är viktigt för den egna verksamheten så som stöld, sabotage, hot mot personal, och annan typ av brottslighet.

Utbildningen ger dig kunskap inom risk- och krishantering, strategiskt och organisatoriskt säkerhetsarbete inom såväl informationssäkerhet, fysisk säkerhet och personalsäkerhet. YH-utbildningen ger dig kunskap om att planera, analysera och samordna säkerhetsarbete i både offentlig och privat sektor. Genom LIA får du praktisk erfarenhet av brottsförebyggande och trygghetsskapande arbete i olika verksamheter.

Efter examen väntar en arbetsmarknad med hög efterfrågan. Utbildningen är framtagen i nära samarbete med arbetslivet och matchar den kompetens som efterfrågas i ett allt mer osäkert omvärldsläge. Ett YH-program för dig som vill bidra till trygghet, motståndskraft och samhällssäkerhet.

Karriärmöjligheter efter utbildningen Säkerhets- & beredskapssamordnare

Efter utbildningen har du kompetens att arbeta i en samhällsviktig och växande yrkesroll. Du kan arbeta som säkerhets- och beredskapssamordnare eller motsvarande inom kommuner, myndigheter, regioner eller privata företag. LIA-perioderna ger dig praktisk erfarenhet och kontakter i branschen som ofta leder till jobb. Det ökade säkerhetsläget, nya lagkrav och ett växande fokus på samhällsberedskap gör att behovet av din kompetens är mycket stort. Även den ökade brottsligheten inom till exempel välfärden och företag skapar ett större behov av kompetens inom brottsförebyggande och trygghetsskapande arbete. Det här är ett framtidsyrke där du bidrar direkt till ett säkrare och mer motståndskraftigt samhälle.

Samarbete med arbetslivet

Detta YH-program har initierats av och formats tillsammans med representanter från arbetslivet. Därmed ger utbildningen dig den kompetens som arbetslivet efterfrågar när de ska anställa, vilket gör dig eftertraktad på arbetsmarknaden.

LIA – Lärande i arbete: praktik som ger dig erfarenhet och jobbchanser

En viktig del av utbildningen är Lärande i arbete (LIA) och är yrkeshögskolans motsvarighet till praktik. Det innebär att du som studerar, praktiskt tillämpar och lär dig ditt yrke ute på en arbetsplats. Du får handledning av personal som arbetar i yrkesrollen och du följer arbetsplatsens rutiner. Cirka en tredjedel av utbildningen är LIA där du lär dig yrkesrollen. LIAn är en mycket uppskattad del av utbildningen och ger dig en viktig och bra förståelse för vad som förväntas av dig som yrkesverksam. Den kan också ge dig värdefulla kontakter i arbetslivet som du kan ha nytta av efter examen.

Du söker din egen LIA-plats med stöd av utbildningsledaren. Om du av någon anledning inte hittar en LIA-plats ansvarar vi på TUC för att du får en LIA-plats. TUC kan då erbjuda en LIA-plats inom pendlingsavstånd från din hemort eller studieort. I de flesta fall kan du välja att göra din LIA på den ort som passar dig. Om det inte finns företag på din hemort som anställer yrkesrollen du utbildar dig till, kan du behöva genomföra LIA på annan ort. Du kan då ansöka om merkostnadslån hos CSN

Att studera på distans

Att studera ett YH-program på distans, oavsett om det är heltid eller deltid, kräver god planering och engagemang. Heltidsstudier motsvarar cirka 40 timmar/vecka, och du förväntas delta i undervisning, grupparbeten och självstudier på dagtid, på samma sätt som vid en platsbunden utbildning.

Undervisningen sker främst digitalt och består av lärarledd undervisning, liveföreläsningar, gruppdiskussioner, självstudier och ett så kallat flippat klassrum. Du arbetar i basgrupper med andra studerande via Microsoft Teams och förväntas vara aktiv i samarbetet med gruppen och utbildningskonsulter.

Utbildningen är i huvudsak webbaserad, och inkluderar även fysiska träffar, sk närträffar i Linköping. Varje tillfälle är 1-3 dagar. Träffarna innehåller praktiska övningar, tentamen, föreläsningar, diskussioner, redovisningar och grupparbeten som krävs för att du ska uppnå betyg i de olika kurserna. Det är därför viktigt att du deltar på träffarna.

I utbildningen ingår LIA, Lärande i arbete på en arbetsplats, där du följer arbetsplatsens arbetstider och arbetssätt, även om du studerar på distans. Du kan med fördel söka din praktikplats på eller i närheten av din bostadsort.

Dator

För att kunna utföra dina studier förväntas du ha tillgång till bärbar dator (PC/Mac) med webbkamera. Vi avråder från att använda Chromebook dator/surfplatta då operativsystemet inte är fullt kompatibelt med våra system.

Ett program åt gången

Du kan endast läsa en heltidsutbildning i taget hos oss på TUC. Har du tackat ja till en erbjuden plats och blir erbjuden plats på ytterligare en utbildning som du hellre vill läsa, behöver du tacka nej till den första för att ha möjlighet att tacka ja till den nya.

Litteratur

Du som studerar hos oss, har förmånen att köpa böcker på bokus.com till rabatterat pris. Rabattkod får du när du börjat plugga.

Vanliga frågor och svar om YH-utbildningar

Det finns många fördelar med att utbilda sig inom yrkeshögskolan. Här nedan har vi listat några av de vanligaste frågorna.

Vilka arbetsmöjligheter kan jag förvänta mig efter examen?

MYH beviljar endast utbildningar som matchar arbetslivets behov. Representanter från arbetslivet deltar i utformningen av programmen för att säkerställa att kunskaperna är relevanta, nu och i framtiden. Det nära samarbetet med arbetslivet och att du praktiskt får utöva ditt framtida yrke under utbildningens gång ökar dina chanser till anställning.

Hur samarbetar TUC med arbetslivet?

Varje program har sin egen ledningsgrupp som bland annat består av företag och organisationer, och som har till uppgift att anpassa utbildningen efter de krav och behov som finns på arbetsmarknaden. Det gör att du som studerande får exakt den kompetens som efterfrågas. I programmen ingår även gästföreläsningar och studiebesök, ett mycket värdefullt inslag i utbildningen.

Hur påverkar LIA min chans till anställning?

Lärande i arbete (LIA) innebär praktik och är en framgångsfaktor med YH-utbildningar och en av grundidéerna med program inom yrkeshögskolan. Förutom att du får praktiskt erfarenhet, är LIAn en utmärkt chans att nätverka och skaffa nya kontakter inom branschen du utbildas i. Du får betydande förståelse för yrkesrollen och många av våra studerande får jobb på sin praktikplats efter de har tagit examen.

Anneli Polstam

Har du några funderingar?

Hör av dig till mig så svarar jag på dina frågor.

Har du frågor om behörighet, ansökan och antagning?
Kontakta antagning@tucsweden.se så hjälper vi dig.

Anneli Polstam

Etableringssamordnare
Placeringsort: Linköping

anneli.polstam@tucsweden.se
013-344 12 65